Egzystowanie w Krakowie

Głównym spośród trudnych przeszkód w lwiej części miast w naszym kraju jest transport. Nasze miasta nie są zaadaptowane do tak ogromnego natężenia korków, jaki pojawił się przez wzrost ilości samochodów na naszych szosach. Przez to właśnie główną z najważniejszych inwestycji jakie musi rozpocząć niemalże każde województwo jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i komunikacja miejska to najważniejszy obszar, który pozwoli poprawić zadowolenie mieszkańców a także poprawi całość gospodarki Krakowa.

Spośród okolicznych lokalizacji, nowe projekty komunikacyjne w grodzie Kraka mocno się wyróżniają. Mieszkańcy w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, jednak zanim metro powstanie, w rozwój komunikacji miejskiej i drogi trzeba zainwestować dużo środków . Z bardziej istotnych inwestycji warto wymienić:
całkowicie napędzaną elektrycznie siatkę autobusową – pierwszą w Polsce,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w planach Kraków ma inwestycje w przynajmniej kilkanaście nowoczesnych połączeń między już istniejącymi drogami i remonty już powstałych tras tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Krakowianie remontów nie lubią – utrudnienia w komunikacji i dojazdach do biur przeszkadzają w codziennym życiu. Trzeba jednak mieć jasność tego, że bez napraw infrastruktura nie może się poprawić i by było wygodniej, trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski prezydent
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie tylko następne drogi, jak również doskonalszej odporności nawierzchnia dróg, która będzie bardziej trwała i wytrzymała. (jednym z takich wzorów może być ścieralna powierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje jeszcze wielu zmian i nowych pomysłów, aby jeździło się po nim dobrze. Zarówno samochodem, ale również tramwajami. Ale widać jasno, że całość jest na najlepszej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu naprawdę miło i z zadowoleniem.